Háčkované plavky – História

Zaujímavé plavky pre pracovitýchPod minulým článkom ste sa rôzne čudovali, prečo by mal niekto chcieť nosiť háčkované plavky, a či sa v nich vôbec dá plávať a čo je to za divnú módu. Túžba tvoriliek vyrábať háčkované bikiny sa ale nezrodila len tak sama od seba. Aby sme ju pochopili, je nutné pozrieť sa do minulosti: háčkované plavky začali byť u nás aj vo svete populárne v 60. rokoch. Príčin to malo niekoľko, ale zostaňme pri tých praktických, ktoré v Československu platili dvojnásobne.

Vtedy neexistovali extrémne pružné materiály, z ktorých sa plavky vyrábajú dnes. Plavky, opalovačky a plážové oblečenie pozostávajúce z nohavičiek či šortiek a podprsenky alebo krátkeho živôtiku sa šili z pevných alebo len slabo pružiacich látok, bežne mávali zipsy a tvarovali sa pomocou záševkov ako ktorékoľvek iné oblečenie. Aby nohavičky neodstávali, navliekali sa do nich gumičky. Podprsenky niekedy bývali vystužené molitanom rovnako ako prádlové podprsenky.

Strihy na plavky sa dali bežne zakúpiť; ženy, ktoré vedeli šiť, si je veľakrát radšej ušili, než by sa snažili vybrať si z chudobného sortimentu v obchodoch. Akokoľvek sa pomery na konci šesťdesiatych rokov uvoľňovali, zásobovanie stále trpelo všetkými socialistickými neduhy.

Háčkované plavky na rozdiel od kúpacích úborov zo syntetických tkanín pružily a tým pádom boli oveľa pohodlnejšie. Okrem toho sa na nich išlo kreatívne vyblázniť a mať pri vode niečo iné ako ostatní, a to sa vtedy počítalo.

Ako sa to robilo, aby sa plavky na tele nevytiahli alebo neodhaľovali niečo, čo malo zostať skryté? Jednoducho – bolo úplne bežné dávať do nich podšívku. Tým sa pružnosť samozrejme zrušila (opäť museli mať zips), ale zostala atraktivita. Bez podšívky mohli zostať opalovačky, teda plážové oblečenie, ktoré slúžilo, ako názov napovedá, hlavne k ničnerobenie na slnku; väčšinou sa však aspoň do nohavičiek podšívka dávala, aby dierkami neprekukol alebo nevyliezol niečo, čo nemalo.

Návrat háčkovaných plaviek prebehol pred pár rokmi, ale bol krátky – v móde sa neustále objavujú nejaké nové alebo sa vracajú staré trendy. Niektoré zostanú, niektoré poslúži len pre pobavenie alebo zavzpomínání a za chvíľu sú zase preč. Háčkované bikiny a monokiny prežili len v špecializovaných obchodoch – a v ponuke zlatorukých tvořilek!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: