Musíte sa o spodné prádlo starať!

Ako vyprať takéto tangá?Každá žena túži po tom, aby jej spodná bielizeň vydržala čo najdlhšie ako nová. Nie každá však vie, že tento kus odevu z jemných materiálov si zaslúži výnimočnú starostlivosť. Poradíme vám, ako na to …

Opýtali sme sa odborníčky na slovo vzatej – odbornej konzultantky Fashion Days , Elišky Kadlecovej , ktorá údržbu materiálov vyučuje na niekoľkých textilných vysokých školách :

” Pokiaľ ide o jemné spodné prádlo , je pred praním dôležité vedieť niekoľko vecí . Tou prvou je zloženie – teda v skratke , ak máte istotu , že je čisto bavlnené , môžete ho prať na vyššie teploty . Ide ale skôr o výnimku . Väčšina bavlnených materiálov obsahuje kvôli pružnosti syntetický elastan , ktorý sa vyššími teplotami môže poškodiť . Jeho nitky sa vnútri textílie narušia , potrhajú a potom , lezú ‘ von . Vysoké teploty – 60 ° a 90 ° C , potom neprospievajú ani iným syntetickým materiálom , ako je satén , ktorý je práve v dámskom spodnom prádle hojne používaný . ”

” Ďalej , ak má spodná bielizeň čipky , kamienky alebo iné aplikácie , čo sú všetko veľmi chúlostivé časti , je lepšie ich na pranie umiestniť do špeciálnej pevnej zapínateľnej sieťky alebo puzdra , ktorá ho v bubne práčky ochráni pred tlakom a oderom . Samozrejmosťou , ktorú potom snáď ani netreba pripomínať je použitie programu určeného na jemnú bielizeň a dodržanie predpísaného váhového limitu , ” dopĺňa konzultantka a sama priznáva , že aj jej je niekedy pri zapínaní poloprázdne práčky nevyužitého miesta ľúto – výsledok v dlhodobom horizonte ale rozhodne stojí za to . Potvrdzujeme z vlastnej skúsenosti a pokladáme ďalšiu otázku – aký textilný materiál je najvhodnejší ?

” Rozhodne čistá bavlna . Je totiž priedušná , dobre saje pot a je hypoalergénna . Vďaka svojej hebkosti , mäkkosti a šetrnosti k pokožke je tak pre celodenné nosenie jednoznačne tou najlepšou voľbou . ” Dokončuje konzultantka a na záver ešte zhŕňa to najdôležitejšie :

” Vždy pomôže pozrieť sa na štítok , ktorý však práve u spodného prádla často nemilosrdne odstrihneme ešte pred prvým použitím . Ak ho máme k dispozícii , je dobré sa riadiť uvedenými symbolmi . V prípade , že sa bielizňou nechceme preberať kúsok po kúsku a lúštiť čo je napísané na štítkoch , alebo už ich nemáme , stačí si pamätať aspoň vyššie spomínané pravidlo , že čokoľvek pružného alebo syntetického , čo pravdepodobne obsahuje elastan , by sa nemalo prať na viac než 40 ° C. “

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: